fbpx

Blog pisany z pasji do sportu i biznesu.

Blog pisany z pasji do sportu i biznesu.

automasaż Bieganie bjj Dziel się doświadczeniem! Nowe wyzwania i treningi Poranny trening w domu Przed i po treningu Rolowanie sport Sporty walki State flow trening stabilizacji

Trening stabilizacji i rolowanie każdego ranka? – Idealny segment, który może poszerzyć umiejętności w każdym sporcie!

Czas czytania: 5 minuty
Typowe poranne treningi nie zawsze są takie wymagające!

Trening stabilizacji to pełnowartościowy trening ogólnorozwojowy. Jego przekrój i przydatność jest nieprzeliczona i niezastąpiona! Właściwie jego walory potrzebne są dla nas jako sportowców w każdym aspekcie intensywnego lub umiarkowanego ruchu. Ja stosuję ten rodzaj treningu szczególnie pod bieganie, rower i #bjj. Jednak zwyczajne kilka minut na piłce sensorycznej będzie miało przeniesienie również w codziennym życiu.

Lepsza koordynacja ruchowa na zawołanie.

To wymaga jednak wielu godzin i lat poświęcenia, aby stanowić ponadprzeciętność. Ale już kilka minut dziennie wytrwałego i systematycznego treningu lub po prostu zabawy w utrzymanie równowagi może… Przysporzyć nam nie lada przewagi w w stosunku do osób, które pomijają lub niewiedzą o takim rodzaju rozwoju fizycznego. Rozwijamy mało znane wszystkim mięśnie głębokie, które odpowiadają za lepszą równowagę i wiele innych aspektów motorycznych. Może nawet wpływają na szybkość i/lub precyzje? Kto to wie… Wypada tylko rozpocząć systematyczne trenowanie i samemu sprawdzić za sprawą osiągniętych rezultatów.

Dostępne pozycję stabilizacji na piłkach sensorycznych:
1. Tam gdzie głównie używasz nóg:
 • Single leg balance – to nic innego jak “próba” utrzymania równowagi na jednej nodze przy użyciu poduszki sensorycznej!
 • Single Leg balance – one leg extended – bardzo podobna czynność do wyżej nadmienionej z tą różnica że nogę wolną wyciągamy/przenosimy przed siebie! JAZDA. 🙂
 • Single leg balance in Youga mountain pose – tradycyjna metoda medytacji… Absolutnie nie! To kwintesencja równowagi: jedna noga utrzymuję kurs druga spoczywa w trójkącie na jej kolanie.
 • Dynamic balance – side leg Swing – To już pozycja dla prawdziwych ekwilibrystów! Jedna piłka, jedna noga… Druga zaś przechodzi za nogą pracująca na “berecie”
 • Squat – Czyżby  prosty przysiad za pośrednictwem jeden piłki sensorycznej? O tak, popróbujcie sobie… 🙂
 • Back Bridge – pół mostek, gdzie pod nogami spoczywa dysk do stabilizacji!
 • Single leg glute bridg– Poduszka pod głową! O jak przyjemnie… A teraz mostek i ponadto jedna noga do góry!
 • Squat on two air pads – To już prosty, pełny przysiad na dwóch “beretach” – piłkach sensorycznych oczywiście…
 • One-legged lift with ball – pozycja niczym na łyżwiarza sprintera przystało!
 • Airplaning on two air pads – Przeciwległość czyli… kolano na berecie, ręka na berecie: A reszta w powietrzu! Czyli na przemian ręka i noga w górze.
2. Pozostałe ćwiczenia z wykorzystaniem rąk i udziałem całego korpusu:
 • Abdominal crunche – Poducha pod plecy (lędźwie) lub tyłek, nogi na ziemi i lecimy proste brzuchy!
 • Airplaning – quadreped exercise – To samo co na przemiennie… Lewa ręka w górę, prawa noga w górę: A wszystko w podporze, jak wyżej!
 • Side bridge – Słynny podpór bokiem na łokciu! I wytrzymujemy pozycję jak najkrócej się nie da…
 • Scissor – Poducha do stabilizacji pod pupę i słynne nożyce z nogami w górze!
 • V abdominal crunche – Nogi w górze, poducha pod tyłkiem i stabilizujemy pozycję!
 • Pushup –Po prostu wąskie pompeczki, jedna poduszka, dwie ręce!
 • Core stretch – sprzęt pod brzuch i zaczynamy z cała linią pleców unosząc ręce przed sobą w trakcie leżenia oczywiście.
 • Pushup on two air pads – pompki na dwa baty, dwa berety i dwie ręce.
 • Plank knee tucks on two air pad – Podpór przodem na dwóch poduszkach i naprzemiennie jedno kolano i drugie kolano do łokcia, a jak!

*PS.

Napociłem się bardziej przy wyszukaniu dla Was wszystkich wizualizacji jakie były dostępne w internecie. Proszę doceńcie moje poświęcenie. Wole już ćwiczyć i pocić się w ruchu niż pisać i czuć podobny rezultat. 🙂 Bawcie się tym i pamiętajcie, te ćwiczenia są wzbogacone o słynne piłki sensoryczne wykorzystywane w gabinetach rehabilitacyjnych!

Mój punkt widzenia na lepsze efekty treningowe w różnych dyscyplinach sportowych.

Osobiście odczuwam znaczącą poprawę w koordynacji ruchowej. Ja jednak treningiem stabilizacji zainspirowany jestem od kilku lat. Wszystko realizuje w miarę możliwości czasowych i chęci. Mam okresy, kiedy trenuję każdego ranka, potem nadchodzi czas odłożenia, zapomnienia, odpoczynku – i przerywam trening na piłkach sensorycznych na kilka dni, tydzień lub więcej. To wszystko odbywa się naturalnym cyklem, którego nie da się zaplanować. Jak widać organizm sam woła o swoje i stara się podświadomie dobierać cykliczność i intensywność.

Na samym początku przygody z treningiem stabilizacji nie przesadzałbym w… Obfitość, gęstą częstotliwość treningową. Kilka minut dziennie, schodząc i wchodząc na “beret” – piłkę sensoryczną sprawi Wam z pewnością przyjemność i pozostawi pozytywne wrażenia.

Na początek polecam:
 • Stopniowy progres – nawet czasowy jako długość treningu.
 • Analityczne podejście – obserwacja czy stawy kolanowe nie doskwierają po treningu: Na tę dolegliwość idealnie sprawdza się #ROLLER i/lub #LACROSSE jako automasaż.
 • Robienie nawet dłuższych przerw między kolejnym treningiem – to pozwoli na podświadome dopasowanie częstotliwości jaka odpowiada naszemu organizmowi.
 • Początkowe zakupy – kupienie/wybranie tylko najpotrzebniejszych produktów: czyli jedna piłka sensoryczna na początek! Ja trenuję na czterech + długi wałek do stabilizacji.
 • Przygotowanie się “merytoryczne” – podstawowy zakres informacyjny/wiedzy. To pomoże nam uniknąć błędów i kontuzji: Przeanalizujcie w ogóle dostępne/możliwe pozycję i wybierzcie te, które najmniej Was obciążają. Jest ich sporo! Do tego początkowo wystarczający będzie YouTube, jednak materiałów tam jest stosunkowo mało.
 • Ćwiczcie z głową i nie przeciążajcie się – zasada STATEFLOW!
Rozmasowywanie “zaległości” i przeciążeń – dzięki Ci #LACROSSE!
Inne ciekawe materiały i wpisy poniżej:

 

Oceń mój artykuł.

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.

Średnia ocena / 5. Ilość głosów:

Dzięki! Śledź nas też na Facebooku 🙂

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blogi Sportowe