fbpx

Blog pisany z pasji do sportu i biznesu.

Blog pisany z pasji do sportu i biznesu.

Ukazanie oblicza początków gry Pele i jego cała kariera piłkarska oraz dzieciństwo. Wzloty i upadki piłkarskie kwintesencja sportu
Dziel się doświadczeniem! Film – retrospekcja! przemyślenia sport Sporty walki

Kochasz piłkę nożną? Jesteś sportowcem? Ten film jest dla Ciebie! – Pelé. Narodziny legendy.

Czas czytania: 6 minuty
Ukazanie oblicza początków gry Pele i jego cała kariera piłkarska oraz dzieciństwo. Wzloty i upadki piłkarskie kwintesencja sportu
Początek kwintesencji i poezji futbolu.

Pelé, Pelé, Pelé…

A dokładnie Edson Arantes do NascimentoRozkochał w sobie cały świat, a w szczególności swój kraj Brazylię. Przywrócił jej wiarę w siebie i cel na arenie piłkarskiej. Otworzył wiele par oczu na możliwości i potencjał dzieciaków grających z pasją i sercem. Osobiście nie jestem wyrafinowanym krytykiem filmowym, a więc zajmę się wyłącznie osobą o której napisany został scenariusz.

Film wyśmienicie ukazuję obraz problemów codzienności jakie miały miejsce w Brazylii w latach 50tych. Mieszkańcy ciężko pracują lub szybko uciekają z nielegalnie zdobytą wymarzoną rzeczą. Niekiedy jest nią po prostu porcja jedzenia. Pelé, należał do ubogiej rodziny, która zarabiała na chleb jako służba. On sam czyścił buty czego oczywiście nie znosił. Wydawałoby się że od początku wie czego chcę. Chcę grać w piłkę nożną i kocha to robić!

Wiara w siebie i rozwój Pelé’go

Początki były trudne, dużo obowiązków i brak możliwości trenowania. Grało się w każdej wolnej chwili i w każdym miejscu. Grało się z pasją i robiło się to w takim ustroju i stroju jaki ich zastał. Pele, grał boso lub na boso, jego drużyna podzielała ten punkt widzenia. Nie z jakiejś specjalnej ideologii, ale z powodu braku funduszy na “trampkokorki“, których to pod dostatkiem miały dzieciaki z wyższych sfer. To one trenowały piłkę nożną oficjalnie, z pełną akceptacją i namaszczeniem. Wyrastali z nich fenomenalni gracze, jednak nie mający do końca w sobie “GINGI

GINGA jej geneza i właściwości oraz unikatowość.

Ginga inaczej – jak się okazuje i zaskakuje słynna Capoeira, która ponoć w tamtym okresie została również zakazana. Z resztą jak większość co jak widać i tak nie przynosi szczególnych efektów… To właśnie jest totalnym zaskoczeniem jak dla mnie i pewnie większości oglądających. Ginga to ukryty styl i starodawne umiejętności walki w piłce nożnej. Przeniesione w celu ochrony i zachowania zamierzchłej sztuki walki, aby przetrwała jak najdłużej. To cudowne posunięcie nie tylko pozwala przetrwać jednemu, ale daje niewyobrażalne możliwości rozwoju drugiemu czyli piłce nożnej. Bez tego zabiegu słynna “brazyliana” mogłaby nie stać się nigdy słynna i tak widowiskowa. Może to dzięki niej właśnie ludzie pokochali tak ten sport, te piłkę, ten stan.

Dopełnienie “Brazyliany”, GINGI i miłości do piłki…

To co powyżej to wynik pewnego niezapowiedzianego równania, nieprzewidzianej konsekwencji. Ktoś został prześladowany, ktoś był prześladowcom. Oboje jednak nie mogli sobie wyobrazić co ta sytuacja może spowodować za dziesiątki lat. Dzisiaj mamy “brazyliane” i totalną miłość do piłki. “Brazyliana” lub po prostu “Brazylia” to nazwa własna, twór na potrzeby gry w piłkę nożną. Za moich czasów, lat 90tych i kolejnych w ten sposób nazywano kogoś kto wykonał przepiękną akcję lub użył wyjątkowych umiejętności. Ginga w połączeniu z sercem i pasją Pele’go dała niewyobrażalny obraz skuteczności. Jednak w tym wszystkim musiał odegrać rolę jeszcze ktoś…

Tata Pelé’go jako skuteczny łącznik i cichy inspirator.

Dondinho – właściwie João Ramos do Nascimento. To dzięki niemu mały Pele został tym kim został. W życiu nie tylko umiejętności się liczą, a i wsparcie oraz natchnienie jest ogromnym faktorem w rozwoju. To wszystko jest również pomostem w trudnych chwilach, pomostem, który umożliwi iść dalej. Na filmie momentem zwrotnym był właśnie ojciec Pele, który w momencie śmierci jego przyjaciela postarał się o inspiracje syna.

I to właśnie rozpoczęło lawinę starań, porażek i SUKCES…

Współpraca ojca z synem, potem wiara w jego umiejętności i podjęta decyzja o wyjeździe. Kilka chwil, kilka zdarzeń i Pele ląduje w klubie Santos F.C.Tam właśnie przeżywa swoje porażki i sukcesy. Tam styka się z zakazem GINGI, którą tak naprawdę jedynie czuję. Czuję ją w sercu i ciele. Zafascynowanie piłką europejską zaowocowało próbami nieskutecznych kopii stylu gry. Na szczęście wszystko wraca do swojego rytmu i układu po kilku miesiącach.

Owocowy trening ojca dał początek i zebrał owoce oraz żniwa. 🙂

Poukładanie w głowie swojej pociechy było zaczątkiem. Trenowanie techniki na owocach to kwintesencja techniki. Z miękkimi owocami trzeba obchodzić się “miękko” i delikatnie… Prawda?

  • Spokojnie oddychaj,
  • Nie staraj się za bardzo, to ma Ci sprawiać przyjemność,
  • Reszta sama przyjdzie…
  • “Jest za wysoko…” – Zrób to co przychodzi Ci naturalnie… Próba “nożyc” i “przewrotki” – nie wyszła, jednak… “Nic się nie stałoSamo przyjdzie…”

Na filmie, to słowa inspiracji skierowane prosto do Pele, które umożliwiły mu trening nie tylko umiejętności, ale również głowy. O radości, nie można zapominać, która towarzyszyła im w trakcie ogrodowego, sadowego treningu piłki nożnej i jej techniki.

Nic dodać, nic ująć. Wybierzcie się na film… A poniżej kilka trofeów.

Film dla każdego wspaniałego sportowca, który trenuje sercem. I dla wszystkich innych, którzy szukają inspiracji do walki, treningu i porażek. Jestem niewyobrażalnie zaskoczony filmem, postacią jaką był Pele i jego perypetiami. Grając od dziecka w piłkę nożną i bawiąc się nią w początkowej fazie rozwoju nim przyszło profesjonalne trenowanie… Nie sądziłem że można się nią tak cieszyć, że może ona być tak wielką sztuką i poezją! Szkoda że człowiek nie wie wielu rzeczy wcześniej… Tak miało być, polecam gorąco, z pewnością spędzicie pożytecznie swój czas oglądając ten film.

Osiągnięcia Pele1958, tego dnia Brazylia została pierwszy raz piłkarskim mistrzem świata! W 1961 Pele został uznany przez Prezydenta Brazylii Jânio Quadros za skarb narodowy! 1962 i 1970 to dwa okresy w których Brazylia na czele z Pele zdobyła tytuły mistrza świata. Jedyny piłkarz w dziejach, który zdobył 3 tytuły mistrza świata w dziejach oraz jest rekordzistą liczby strzelonych bramek – 1283. “Piłkarz stulecia“. Wszystkie dane to statystyki aktualne do momentu publikacji filmu, pamiętajcie! 🙂 Wszystko przed nami w takim razie.

Przydatne dodatkowe informacje z tekstu, odlinki i ciekawe wpisy.

 

Oceń mój artykuł.

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.

Średnia ocena / 5. Ilość głosów:

Dzięki! Śledź nas też na Facebooku 🙂

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

2 KOMENTARZE

  1. Podziwiam, tutaj również mnóstwo wiedzy i fajnego złożonego i luznego podejścia.

    Do tego kolejny raz miałam mnóstwo przydatnych przekierowan pod ręką do konkretnych definicji…

    Przyjemność w czytaniu 💕

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blogi Sportowe