fbpx

Blog pisany z pasji do sportu i biznesu.

Blog pisany z pasji do sportu i biznesu.

Na obrazie widzimy nóż, który możemy wykrozystać w samoobronie i treningach. #SWN czyli sportowa walka nożem opisana na blogu przemyslenianieznanegosportowca.pl zajrzyj i przeczytaj wstęp
Dziel się doświadczeniem! Nowe wyzwania i treningi sport Sporty walki State flow

Czym jest #SWN i jak rozpocząć treningi sportowej walki nożem? – To i wiele więcej z przyjemnością sprawdzę specjalnie dla Was!

Czas czytania: 4 minuty
Ciekawość i chęć rozwoju – przemawiają jako szept nowości!


Kolejna nowa próba kolejny nowy punkt w życiu oraz rozdział! Sport jest pasja samą w sobie, jest również poezją odwzorowaną w ruchach. A więc jako marny pisarz ruszam w rejony kinestetyki, gdzie sprawdzam się o wiele lepiej. Na horyzoncie pojawia się nowa alternatywa walki wręcz jako samoobrona. Coś co ciekawi większość tak samo jak straszy. Widząc nóż elektryzujemy się i pokrywamy zimnym potem – wtedy, gdy zostanie wyciągnięty w naszą stronę przez agresora. Mówi się “mądry polak po szkodzie” – bez zawahania rozszerzyłbym to na: jak każdy! Propagandą taką czy inną, a może strachem zostaliśmy pozbawieni odruchu… Noszenia przy sobie noża w potrzebie samoobrony przed napastnikiem.

Jak doskonale możemy się zorientować, w większości przypadków nie umiemy sprawnie się nawet tym narzędziem posługiwać w ataku… Gdzie myśleć o reakcji poprawnej, instynktownej obrony w momencie kluczowym – walce o swoje życie i zdrowie oraz naszych bliskich! Mamy za sobą piękną historie Polskich wojen i potyczek. Wybitny kunszt posługiwania się białą bronią płynie w naszych żyłach. To kod DNA, którego nawet setki lat “abstynencji”  nie są w stanie przewartościować i zdewaluować. Jesteśmy w stanie szybko przystosować nasze odruchy i instynkty. Wystarczy rozpocząć trenowanie #SWN – czyli sportowej walki nożem.

Na obrazie widzimy nóż, który możemy wykrozystać w samoobronie i treningach. #SWN czyli sportowa walka nożem opisana na blogu przemyslenianieznanegosportowca.pl zajrzyj i przeczytaj wstęp
A więc przyjmijmy odpowiednią postawę i zaskoczmy atak!

Czym jest i czego możemy się spodziewać.

Dużo na ten temat jeszcze nie wiem i wiedzieć nie będę przez lata swojej nauki. Wiem jedno, chcę wdrożyć w swoje życie cykliczny rozwój w tym zakątku sportu i bezpieczeństwa. Właście w tym jest rzecz, żeby takie sprawy poruszać oficjalnie i na forum. Wiedząc że ktoś wie o pewnych umiejętnościach stanowi przewagę spokoju i odpuszczenia. 🙂 Myślę że treningi #SWN, potrafią rozwinąć w człowieku potrzebne naturalne schematy jakimi są dynamika, wyczucie czasu (timing), sprawność fizyczna i element umiejętności reagowania na zaskoczenie – czyli słynna improwizacja oraz samo kreowanie dezorientacji w odpowiedzi na atak.

Coś więcej? – jakie elementy konkretnie zawiera w sobie trening #SWN?

Myślę że uderzenia, chwyty, rzuty – będą tutaj wystarczająco szerokim pluralizmem. Techniki, które będzie można się wyuczyć będą sprzyjały koordynacji ruchowej. Sportową walkę nożem podejrzewam o schemat szachów z udziałem dwóch umysłów oraz dwóch ostrych narzędzi. To moment kontroli emocji i skoordynowanie z nimi swojej pojętej techniki i możliwości adaptacji w sytuacji stresogennej. Treningów i szkól w brew pozorom w Polsce jest sporo. Co mogą zaoferować takie szkoły w ramach swoich treningów, podaje krótki spis poniżej:

  • Z pewnością teorie i rozwiązania taktyczne.
  • Nauka kontrolowania dystansu – krótki, średni?
  • Niewątpliwie formy obrony i ataku nożem.
  • Zdecydowanie szereg walk, ćwiczeń, sparingów zwanych luźnymi (freestyle, wolny styl)  i zadaniowymi (cel, zadaniówki)
  • Myślę że rozwojowe rozgrzewki w zakresie poszerzenia mobilności i zakresów ruchów oraz koordynacji to podstawa.
  • Przygotowanie z wiedzy teoretycznej co do zasad punktowania.
Podsumowując – to dopiero początek!

Zero styczności praktycznej, mobilizuje do teoretyzowania i gdybania. Dlatego zamiast dużo mówić i pisać wystarczy poczekać na pierwszy trening i jeśli przyjdzie możliwość… Zdać ciekawą relacje i spisać spostrzeżenia na początek. Wydaje mi się że podobny rodzaj sportów powinno uprawiać coraz więcej osób dla swojego bezpieczeństwa i zmniejszenia skali zagrożenia. Choć z drugiej strony jak to z punktu biznesowego wzrasta konkurencja i rynek się “zapycha” nowym podejściem i przekrojem umiejętności. Tak czy siak, polecam każdemu spróbować i przekonać się na własnej skórze jak otrzymuje się… Ciosy sztucznym nożem i co może za tym iść i jakie konsekwencje bezruch w tej materii może “zaowocować”.

Przydatne odlinki do definicji z tekstu oraz inne wpisy:

Definicja dotycząca KINESTETYKA – kim jest i jakie ma cechy?

TIMING – rodzaj wyczucia nie tylko ruchowego!

Sportowa walka nożem – Co Google dla nas przygotował… 🙂

 

Oceń mój artykuł.

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.

Średnia ocena / 5. Ilość głosów:

Dzięki! Śledź nas też na Facebooku 🙂

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blogi Sportowe